הפוך אבשלום, הפוך

אבשלום קור חושב שלא צריך להשתמש בלשון נקבה. לדעתנו הוא טועה.

"הבלשן העברי, ד"ר אבשלום קור, אמר בפינתו בגלי צה"ל ביום ראשון כי אין מקום לכנות את "אגודת הסטודנטים" "אגודת הסטודנטים והסטודנטיות", וציין כי הדבר נובע כתוצאה מחוסר הבנה של כללי יסוד פשוטים של הלשון העברית".
קור פירט שורה של דוגמאות שבהן אין צורך להשתמש בלשון נקבה (ביניהן השימוש בצורת הנקבה ב"אגודת הסטודנטים והסטודנטיות") והוסיף לבסוף כי "שוב ושוב שואלים אותי: נכון שהאקדמיה ללשון העברית החליטה, שכאשר יש בקהל יותר בנות, צריך לדבר אל הקהל בלשון נקבה? אף זאת שמועת סרק, שנפוצה בזמן האחרון. אני מודיע בזאת בלשון הברורה ביותר: האקדמיה ללשון העברית לא החליטה על כך, אפילו לא דנה בכך, אפילו לא הוגשה לה הצעה כזאת לדיון. משום שזה כלל יסוד בעברית: גם אם יש בקהל גבר אחד בלבד, נוקטים את הכלל הרגיל – פונים בזכר".

16996364_1253120731440707_8503185651793528950_n


אחחחחחח…….. ובכן. אבשלום היקר.
עם כל הכבוד (ויש הרבה כבוד) בוא נגיד בעדינות שאנחנו ממש לא מסכימות…
הנחת המוצא שלך לדיון היא שיש פה "חוסר הבנה של כללי יסוד פשוטים של השפה העברית". אנחנו נשים רגע את העלבון בצד, ונפרק את הטענה הזאת:
כללי השפה, פשוטים ככל שיהיו, לא ניתנו לנו מהשמים. הם נוצרו על ידי אנשים (תנחש מאיזה מגדר) שהחליטו איך לדעתם צריך לדבר, בתקופה שבה לגברים היה כוח ונשים היו רכוש. הם נוצרו על ידי אנשים ובאופן מוטה. ככל מערכת כללים, מותר לשנות אותם.
לשמחתנו, השפה היא דינמית, משתנה ומתפתחת עם ובהתאם לתרבות שבה היא קיימת. כשחסרות לנו מילים – אנחנו ממציאות אותן. כשמילים הופכות מיותרות, הן נמחקות אט אט מהשפה. דבר אחד בטוח – גם אם לשפה יש מערכת כללים בסיסית יציבה, היא בטח לא סטטית.
הלאה:
הדרישה לייצוג של נשים בשפה היא בטח לא תוצאה של חוסר הבנה של הכללים, להיפך: היא ביטוי לשינוי חברתי מדהים שמתרחש בעולם במהירות שיא במאה וחמישים השנים האחרונות, שינוי שבו נשים נאבקות על הזכות הבסיסית לשוויון הזדמנויות. הטיעון שלך ש"אלו הם כללי השפה", או במילים אחרות "ככה זה" הוא הטיעון השמרני הכי ותיק בספר: גברים השתמשו בו כשנשים דרשו ללמוד, לנהוג, להצביע. שוב ושוב הן שמעו "אתן לא יכולות" כי "ככה זה, זאת דרכו של עולם. אלו הם הכללים".
וראה זה פלא: הממזרות שינו את הכללים.
יותר מזה – מחקרים אינספור הראו שיש קשר בין שפה למציאות, ושאי השיוויון המגדרי בשפה קשור ולפעמים גם מייצר אי שיוויון מגדרי במציאות.
ולבסוף:
האמירה שלך לגב האקדמיה היא פשוט לא נכונה. האקדמיה ללשון העברית דווקא התייחסה לסוגיה הזאת ופרסמה הצהרה לפיה "נקיטת לשון זכר גם במקום שיש רוב נשים היא דרכה של העברית, ואין האקדמיה רואה עצמה רשאית לקבוע קביעה המנוגדת לדרך זו. אם דובר מן הדוברים רואה לנכון לנקוט דרך אחרת, יעשה זאת על דעתו."
ובכן – החלק הזה של דוברות השפה העברית רואות לנכון לנקוט דרך אחרת, ומתכוונות להמשיך בדרישה זו כל עוד אי השיוויון קיים. במקום להיות כאחרון השמרנים, אנחנו מציעות לך להצטרף אלינו, ולהוביל את קידום הפניה השווה מגדרית, זו הנותנת ייצוג גם לנשים וגם לגברים, כפי שראוי שיהיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s