הרצאות וסדנאות

השפה היא מרכיב בסיסי וחיוני בקיום האנושי: היא משקפת את העולם, ובו בזמן מכוננת אותו. היא מעניקה לחיים שלנו משמעות. אבל האם השפה מעניקה לחיים שלנו משמעות שווה? מה אפשר ללמוד מהשפה שלנו על מקומן של נשים בעולם? ואיך נוכל להשתמש בשפה כדי לקדם שוויון מגדרי?

ההרצאות והסדנאות שלנו עוסקות בקשר בין שפה למציאות, מתוך נקודת מבט מגדרית. כל מפגש מותאם לארגון ולקהל היעד גם במבנה וגם בתוכן וכולל דוגמאות עדכניות מהשטח.

ההרצאות

ההרצאות מתאימות לקהל הרחב ועוסקות בהיבטים שונים של הקשר בין שפה ומגדר.
> נוכחות או נסתרות? מה הקשר בין שפה לקידום שוויון מגדרי
> שפה ומגדר במרחב החינוכי: תפקידה של השפה בחינוך לשוויון מגדרי
> חיים ומוות (של נשים) ביד הלשון: דיכוי ואלימות כלפי נשים בשפה העברית
> "תתעסקו במה שחשוב באמת": על אקטיביזם של שפה ושינוי חברתי
משך ההרצאות: שעה-שעה וחצי

הסדנאות

הסדנאות מיועדות לכל מי שכותבות וכותבים טקסטים. הן מאפשרות להבין למה שימוש בשפה שוויונית הוא גם חשוב וגם כדאי, מעניקות כלים מעשיים לכתיבה וכוללות תרגול על טקסטים מהשטח.
> שפה שוויונית טובה לעסקים (מתאים במיוחד למחלקות שיווק, דוברות, דיגיטל, UX, מיקרוקופי וכד')
> שפה ומגדר במרחב החינוכי (מתאים במיוחד לצוותים חינוכיים, תנועות נוער, הורים וכו')
> השינוי מתחיל בתוכנו: קידום שפה שוויונית פנים-ארגונית (מתאים במיוחד למחלקות משאבי אנוש, פיתוח הדרכה, מחשוב, מערכות מידע וכד')
משך הסדנאות: 2-3 שעות

את המפגשים מנחה דפנה איזנרייך, מייסדת דברו אלינו, אשת דיגיטל ותוכן ופעילה חברתית, בעלת ניסיון עשיר בהנחיה ועבודה עם קהלים מגוונים.

ברוח התקופה, המפגשים מתקיימים גם באופן פרונטלי וגם בזום.

לפרטים נוספים ולתיאום הרצאות וסדנאות צרו קשר דרך האתר או ישירות במייל contact@dabrueleynu.org

בין הארגונים איתם עבדנו

ואיך היו התגובות?

הסדנא הייתה מעניינת, הפנתה זרקור לנושא שפחות הסבתי תשומת לב אליו ולא הייתי מודעת לרמת הנוכחות שלו בשפה ובטקסטים. קיבלתי מבוא לנושא חדש והרגשה שיש עוד הרבה מה ללמוד בנושא.

יעל, סדנה ברשות מקומית

תודה על הסדנה היום – היא הייתה מקצועית ומעניינת מאוד! בתור מתרגמת ועורכת אני מתלבטת הרבה לגבי צורת הפנייה, ותמיד מתבאסת כשאני חייבת לבחור בצורת פנייה זכר-יחיד. תודה רבה על הרעיונות הנהדרים, וגם על הפעילות החשובה של היוזמה.

זהבית, סדנה למקצועות הדיגיטל

סדנה מעולה! עם הרבה דוגמאות רלוונטיות וגם מגוון פתרונות לכתיבה שוויונית, שיעזרו לנו מול האילוצים הארגוניים השונים של הטקסטים שאנחנו עובדים איתם. ראינו שזה גם "פתח את הראש" לעוד אנשים בארגון ומתחיל לחלחל מטה. מומלץ גם למי שמכיר כבר את נושא הכתיבה השוויונית. כמו בכל דבר, תרגול הוא המפתח, והייתה לנו התחלה מעולה לכך בסדנה.

ארז, סדנה במוסד אקדמי

כאישה ואמא לבנות, מרגישה שזו סדנת חובה שצריכה לעבור כחלק מחינוך הילדות והילדים שלנו. רלוונטית לכל אישה ולא רק לאנשי תוכן וכתיבה. ברמה המקצועית, הסדנה עברה בצורה מעניינת ופרקטית ולמרות שהכרתי את העקרונות בעבר, הצליחה לחדש לי ולדייק עבורי. מומלצת ביותר.

ליאורה, סדנה ברשות מקומית

חייבת לציין שהנושא היה נראה לי בנאלי והקלתי בחשיבותו (כן, גם כאישה), והבנתי את חשיבותו הגדולה רק במהלך הסדנה. המחקרים שהובאו המעידים על השפעת השפה בנושא המגדרי היו חשובים וחדשו לי מאוד. מקווה שהסדנה תועבר לעוד עובדים באוניברסיטה.

שרית, סדנה במוסד אקדמי

תודה על הסדנא, היא חשובה מאד, בעיקר לצורך העלאת המודעות של כולנו. זה לא משנה האם הסכמתי לכל מה שנאמר והאם הזדהיתי אם כל מה שעלה שם, לדעתי זו חובה עבור כולנו להכיר את הנושא, ואני יודעת לומר בוודאות, שאחרי סדנא כזו, כבר לא אוכל להוציא מסמכים בלי לחשוב על הדברים שנאמרו אתמול.

עינת, סדנה במוסד אקדמי